Izdota Guntara Rača autobiogrāfiskā atmiņu grāmata “Trakais”
Pēc grupas “bet bet” koncerta Liepājas koncertzālē “Lielais Dzintars” pirmo reizi atvērta Guntara Rača pirmā prozas grāmata – autobiogrāfiskais atmiņu stāsts “Trakais”. To apmeklēja vairāki grāmatas varoņi, tostarp ģitārists un grupas “Līvi” līderis un Guntara bērnības draugs Ainars Virga, kā arī vēl viens jaunības laika draugs un daudzu šobrīd aktuālu dziesmu līdzautors un izpildītājs Ivo Fomins.
Grāmata stāsta par tolaik vēl pavisam jaunā mūziķa un dzejnieka karjeras veidošanos laikā, kad padomju armijas funkcionāri visādos veidos mēģina jaunieti piespiest doties dienēt.
Guntars: “Šī grāmata aptver laiku no 1982. līdz 1988.gadam. Ļoti intensīvs un nozīmīgs posms manā dzīvē. Pirmo muzikālo apvienību veidošanās, sadarbībā ar Igo, Ainaru Virgu, Tomasu Kleins, Zigfrīdu Muktupāvelu, Ivo Fominu, Jāni Lūsēnu, Uldi Marhileviču, Modri Šternu, Aivaru Brīzi, Kasparu Dimiteru, Ainaru Mielavu un daudziem citiem mūziķiem, kas nu ir arī šīs grāmatas varoņi. Pirmās dzejoļu publikācijas, Imanta Ziedoņa padomi un ieniršana Rīgas mākslinieciskās bohēmas valdzinošajā muklājā.
Paralēli tam tas ir laiks, kad Latvijā valdošais okupācijas režīms, neraugoties uz jau gaisā virmojošo trešās atmodas neizbēgamo tuvošanos, visādos veidos mēģina mani piespiest doties dienēt padomju armijā, taču es izmisīgi mēģinu no tās izvairīties. Tas prasa lielu izdomu un apņēmību pieņemt riskantus lēmumus. Tas ir vienlaikus komisku un traģisku notikumu virpulis. Nonākšana slimnīcās ar izdomātām kaitēm, tostarp vairākas reizes psihoneiroloģiskās ārstniecības iestādēs. Tā ir cīņa ar Liepājas kara komisāru un šīs cīņas šķietamais zaudējums, attopoties dienestā pie Maskavas otrā pretgaisa aizsardzības loka, un tam sekojošā nonākšana vienā no galvenajām psihoneiroloģiskajām slimnīcām PSRS. Tas bija mans traģikomiskais ceļš uz drīzu atgriešanos dzimtajā Liepājā.
Šī grāmata ir pateicība manam ukraiņu draugam Heavy, bez kura palīdzības un padoma viss varēja izvērsties citādi.”
Dizains un datorsalikumu veidoja Guntars Petris, grāmatas literārais redaktors – Oskars Lapsiņš. Vāka foto: Uldis Briedis.
Foto no Liepājas Toms Bokums